Zajímavosti a tipy na výlety v okolí zámku Sychrov

 

Hrad a zámek Staré Hrady

Českém ráji se můžete vypravit nedaleko Jičína  na pohádkově zaměřené Staré Hrady. Především děti si tady určitě užijí spoustu zábavy, protože je prostorami budou provázet průvodci a průvodkyně v kostýmech princezny, čarodějnice, čertice nebo vodníka. Staré Hrady byly původně tvrzí, která se během let přestavěla a hrad s gotickým palácem o dvou patrech a s hradním kostelem (samostatným). V dalším období následovala přístavba renesančního zámku. O renesanční podobu se zasloužil hlavně šlechtic Jiří Pruskovský. Na hradu a zámku Staré Hrady uvidíte sgrafitovou výzdobu, renesanční portály, zbytky nástěnných maleb a krby. Kromě pohádkových okruhů na půdě a ve sklepení, se můžete podívat na tisíce různých exponátů z doby Františka Josefa I. s kupeckými krámky, dobovým hostincem, barokní kuchyní, kanceláří pana nadlesního aj. V areálu nechybí ani živá zvířátka a různé potvory, o které se starají čarodějnice a kouzlobabky – Čarodějná Bestyjola, která byla stvořena v prostorách bývalé zámecké konírny. V podzámčí se můžete vydat na výstavu s tématem SAFARI, kde najdete různé předměty z afrických výprav ing. Josefa Vágnera. Staré Hrady mají otevřeno celoročně, během letních prázdnin dokonce denně i v pondělí. Během roku se tady pořádají různé atraktivní akce pro děti i dospělé, zaměřené většinou pohádkově.
 

Drábské světničky

Příhrazská vrchovina a Český ráj nedaleko Mnichova Hradiště jsou domovem pro Drábské světničky, které dříve bývaly středověkým hradem. Zříceninu hradu dnes tvoří strmé skalní světničky, vytesané do pískovce. Zřícenina je umístěna ve výšce 86 -141 m nad řekou Jizerou. Na Drábské světničky se dostanete po úzkém schodišti a spatříte dvacet místností sloužících k různým potřebám, dochovaly se i zbytky pěti chodeb a tesané kapsy pro zasazení dřevěných staveb. Vstup po padacím mostě chránila mohutná věž. Roku 1921 byla objevena světnice s tesaným oltářem. Osídlení místa se datuje třináctým stoletím, ale původní hrad zanikl. Pozdější a do současné doby zachovaný vznikl na začátku patnáctého století a usídlili se v něm husité – až do Bitvy u Lipan. V průběhu třicetileté války sem přicházeli bydlet lidé ze vsí v okolí a za druhé světové války tady sídlili partyzáni. Vytesané prostory zastřešovaly roubené stavby na povrchu skal. Jednotlivé místnosti spojovaly dřevěné můstky a žebříky. Lidé bydleli v dřevěných stavbách a ostatní kamenné prostory sloužily jako zásobárna. Drábské světničky leží jeden kilometr od obce Dneboh a čtyři kilometry od Mnichova Hradiště.


Hrad Frýdštejn

Hrad Frýdštejn najdete v obci stejného jména blízko Malé Skály v okrese Jablonec nad Nisou. Velká hradní věž o výšce patnáct metrů je dominantou zbytku hradu, který byl prvně zmíněn v roce 1385. Byl postaven na nejvyšší pískovcovou skálu a tím pádem je odtud pěkný výhled na celé údolí. Gotický hrad Frýdštejn nepatří mezi typické skalní hrady, protože kromě toho, že stál  na těžce přístupném skalisku, ho obehnali i kamenným opevněním. Frýdštejn byl tedy ve středověku zajímavou středověkou pevností s dobrou odolností proti nepřátelským vpádům. Hrad byl zpřístupněn veřejnosti již v roce 1892, kdy ho zakoupil turnovský okrašlovací spolek od Rohanů. V současnosti vlastní hrad obec Frýdštejn, na hrad můžete bez průvodce. Vidět jste ho mohli například v pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Kromě věže je zajímavá světnička na jih od hlavní věže, kde díky výklenku a oltáři víme, že dříve sloužila jako kaple. Poslední roky došlo k rozsáhlému restaurování a určitě se vyplatí sem zavítat.


Hrad Trosky

Zřícenina původního hradu Trosky z konce 14. století se nachází mezi městy Jičín a Turnov. V romantické krajině Český ráj se staly Trosky přitažlivým cílem pro mnohé básníky, spisovatele a malíře, především v době romantismu. Od jara do podzimu je volně přístupný a po zaplacení vstupného se vám naskytne z obou věží nádherný výhled na okolní krajinu. Pověstmi opředené Panna a Baba si v krajině sedí poněkud tajemně a majestátně. O založení hradu se postaral Čeněk z Vartenberka a roku 1399 koupil hrad král Václav IV. pro Otu z Bergova. Řadil se mezi odpůrce husitů, tím pádem byly Trosky obléhány, ovšem bez úspěchu. Trosky si vzali ale do parády loupeživí rytíři Švejkar a Kryštof Šof z Helfenburka a roku 1439 se jich zmocnili a Otu z Bergova uvěznili. Na hradě zůstali až do roku 1444. V roce 1455 koupil Trosky Jan Zajíc z Házmburka a od konce patnáctého století tady nikdo nesídlil a majitelé se rychle měnili. Do roku 1925 se stali posledními soukromými majiteli Lexové z Aehrenthalu a v letech 1841 -1843 bylo postaveno točité schodiště na Pannu, které v nedokončeném stavu sloužilo jako vyhlídka. Při návštěvě místa nezapomeňte navštívit nedalekou zvonici v Rovensku pod Troskami. Více informací o hradu Trosky...


Hrad Valdštejn

Na místě rodového hradu pánů z Valdštejna ze třináctého století stojí v současné době jenom zřícenina. Hrad Valdštejn patří k nejstarším objektům v kraji a najdete ho nedaleko města Turnov. Majitelé se střídali a v letech 1438 – 1439 se zde usadili loupežníci, postarala se o ně však zemská hotovost. Znovu docházelo ke změnám majitelů – Smiřičtí, Valdštejnové... V roce 1550 ale došlo k požáru a po hradu zbylo akorát hodně popela. Místo se začalo měnit na sídlo poustevníků. Koncem sedmnáctého století se tady usadil poustevník Václav Holan Rovenský a mířili sem i další poutníci. Roku 1713 byly postaveny kamenné schody a v roce 1722 kaple sv. Jana Nepomuckého, různé sochy a následně i kaplička sv. Jana Křtitele, vstupní brána za kamenným mostem se sochami. Zříceninu hradu Valdštejn najdete v nadmořské výšce 389 metrů s převýšením devadesáti metrů. Z Turnova sem půjdete kolem tří kilometrů (parkoviště je 1 km odtud vzdáleno). Prohlídky se konají během letní sezóny.

 

Bozkovské dolomitové jeskyně

Nedaleko se také nachází známé Bozkovské jeskyně. Pokud máte rádi procházet se podzemím, tak neváhejte a navštite tento zajímavý přírodní úzkaz. Největší podzemní jezera v Čechách naleznete v obci Bozkov, kousek od Semil. Více informací o Bozkovských jeskyních...

 

Vstupné na romantický zámek Sychrov, otevírací doba, kontakty nebo dostupnost zámku.