Prohlídkové trasy

 

Prohlídková trasa A

  • Na trase si prohlédnete předkaplí, sakristii a samotnou zámeckou kapli Nanebevzetí Panny Marie se sochou rohanského předka Gottfrieda z Bouillonu od Emanuela Maxe, se sklomalbami Jana Zachariáše Quasta a s varhany, na které hrál i slavný Antonín Dvořák, když zde několikrát pobýval. Projdete schodišťovou halou se sochou vévody z Rohanů a prince z Leonu - Jindřicha II., s heraldickými figurami na stěnách a s mramorovým schodištěm. Dále zajdete do pokojů – předpokoje, ložnice a salonu kněžny – matky, do loveckého pokoje s trofejemi a do rodového muzea, kde si přiblížíte významné členy Rohanů, podíváte se na sbírku medailí a plaket domu Loraine a na kamínky z Josselinu.
  • Chodba jižního křídla vás upoutá obrazy portrétů Rohanů v životní velikosti parohová chodba se střelnými zbraněmi a trofejemi. Následuje klasické královské apartmá, mimochodem jediné v naší republice, kam se uchylovali nejváženější hosté. Apartmá tvoří královský salon, orientální salon, ložnice a předpokoj. Uvnitř visí portréty francouzských panovníků. Do orientálního salonu byla umístěna sbírka porcelánu a červeně nalakovaný nábytek. V západním křídle se ještě nachází pokoj pro sluhy, novogotický hostinský pokoj a garderoba.
  • Prohlídka severního křídla zahrnuje pět pánských pokojů s novogotickým nábytkem. Spatříte pracovnu knížete Kamila Rohana s mikroskopem z osmnáctého století a s dalšími předměty pro praktikování jeho záliby v botanice. V toaletním pokoji si můžete představit, jak se prováděly hygienické návyky ve druhé polovině 19. století. V pánské ložnici se nacházejí kachlová kamna s heraldickými znaky Rohanů a olejomalby Jana van der Benta a v pánském salonu visí obrazy rohanských vojevůdců sedmnáctého a osmnáctého století. V malé jídelně se prezentuje novogotický nábytek, sbírka cínu a anglické kameniny a dvacet portrétů dam s ukázkou módy od románského období po rokoko.
  • Východní křídlo začíná chodbou s portréty Rohanů ze sedmnáctého a osmnáctého století a halou blízko velké oratoře. Následují pokoje v apartmá kněžny – ložnice s malou oratoří, toaletní pokoj, kabinet kněžny a krbový salon s mramorovým novogotickým krbem a portréty královen Francie. Reprezentační přijímací salon měl vstup ze zámeckého parku. Na zámku nechybí ani knihovna s více jak sedmi tisíci svazky, devíti rukopisy a 1614 kusy starých tisků do roku 1800. Dalším prohlídkovým místem je kulečníkový salon s koženými pařížskými tapetami se zlacenými rozetami, hráčským stolem s četnými řezbami, sedací soupravou alžbětinských křesel s tlačenou kůží s rohanskými heraldickými motivy a secesním kulečníkem. Velká jídelna vás opět zaujme zajímavými portréty rohanských předků ve slavnostních řádových oděvech Zlatého rouna, oválným rozkládacím stolem a židlemi se zlacenými iniciály „R“. Zázemím jídelny byla přípravna s gotizujícím kredencem a stolem. Prohlídku zakončíte sestupem po točitém schodišti v Bretaňské věži. Délka prohlídky činí přibližně sedmdesát minut.


 


Prohlídka Klenotnice

  • Prohlídka s textem při dohlížení průvodce zabere patnáct minut. Expozice se zaměřuje na tvorbu Františka Khynla (1907 – 2003), turnovského rodáka. Exponáty se vztahují ke druhé polovině dvacátého století a najdete tady kolekci děl věnované Františkem Khynlem České republice – stříbrné a zlaté plastiky na plaketách a podstavcích, robustní šperky ze vzácných kovů a drahých kamenů, bronzové reliéfy Apokalypsy.

 

Z dětských pokojíčků

 

  • Navštívení tohoto okruhu Vám zabere příbližně 15 minut. Okruh je výstavou modelů dětských pokojíčků. Uvidíte také hračky, které měly dříve děti šlechticů.
 

Areál

 

  • Ohruh areál obsahuje vstup na nádroří a přístup do sklepení pod jižním a východním křídlem.
 

Prohlídková trasa D

 

  • Prohlídkovým okruhem trasy D vás proveze pohádková princezna. Délka půrohlídky je 25 minut. Prostory zámku s princeznou si můžete užít během letních prázdnin - tedy v měsíci červenci a srpnu.
Doplňující informace

Kam na výlet?

Nevíte kam na výlet? Co třeba do Severních Čech na zámek Jezeří, které brání těžebním limitům a snaží se tak ochránit svoji existenci. Podpořte zámek Jezeří svojí návštěvou a poznejte